KMP IMP 2/2022 - analiza rozdań
Analizę przygotował
Marek Wójcicki
Rozdanie 1.
Rozdanie 1 Rozd. N, po partii: - |
♠ 10 9 4 3 ♥ Q 10 7 ♦ A 10 4 3 2 ♣ J |
|
♠ K Q J 8 2 ♥ ♦ K 7 ♣ A K 10 8 7 5 |
♠ 7 ♥ A K 9 8 5 3 2 ♦ Q 9 ♣ 9 6 4 |
|
♠ A 6 5 ♥ J 6 4 ♦ J 8 6 5 ♣ Q 3 2 |
EW 5♣; EW 3♠; EW 3♥; EW 1BA; S 1♦; Par −400
W tym rozdaniu z kartą N na pewno wszyscy spasują. Pierwsze rozterki może mieć gracz E.
Co otworzyć? Kiedyś nie było problemu, otwierało się z taką kartą 3♥. Można było liczyć na 6 lew, i korzystając z prawa 2 i 3, przed partią dodajemy sobie 3 i wychodzi otwarcie na wysokości 3. Także stosując nowsze „prawa”, np. zaproponowane przez Z.Szuriga prawo 4321, zmodyfikowane później na 5322, z ręką E otwiera się blokiem kierowym na wysokości trzech, i można się spodziewać, że takie otwarcie padnie na większości stołów.
Jednak wiele par gra bardziej destrukcyjnymi blokami i u nich karta E jest zbyt silna na 3♥. Co pozostaje w tej sytuacji? Są dwie opcje. Pierwsza to otwarcie na wysokości jednego… W sumie można otworzyć 1♥ i potem powtarzać kiery kilka razy, pokazując długi kolor i słabą honorowo rękę. Druga opcja to otwarcie 2♦ „mini-multi” z intencją zalicytowania jeszcze raz po słabej sekwencji, np.:
W E
2♦
2♥ 3♥ = karta, z którą otworzylibyśmy po partii 3♥
Jeżeli partner odpowie 2♠, co wyraża gotowość gry w kiery na wysokości trzech, z taką kartą, jak ręka E w tym rozdaniu, mówimy po prostu 4♥.
Jak rozwinie się licytacja po otwarciu E?
NS będą raczej pasować, a W stanie przed kolejnym problemem. Po otwarciu 3♥ pewnie spasuje.
Po otwarciu 1♥, WE będą zwykle dochodzić do 4♥ lub 5♣, po licytacji typu:
W E
1♥
1♠ 2♥
3♣ 3♥
4♣ 4♥/5♣
pas
Po otwarciu 2♦ sprawa jest ciężka… Bez specjalnych ustaleń z kartą W trzeba chyba zalicytować nieco masochistyczne 2♥, a mając możliwość sprzedania forsującej do dogranej dwukolorówki z drugim starszym można z niej skorzystać. U wielu par z taką kartą zaczyna się od 3♣, które jest dwuznaczne – transferowy inwit albo forsująca do dogranej dwukolorówka – u tych par dalsza licytacja będzie wyglądać tak:
W E
2♦
3♣ 3♦(=kiery)
3♠ = piki i młodszy, forsujące do dogranej
Co teraz powie E? Pewnie 4♥ i W raczej powinien się na to zgodzić.
4♥ bez wistu w trefle (po treflowym obrońcy biorą przebitkę, 2 asy i kiera) wygrywa się dzięki szczęśliwemu podziałowi kierów. Przy grze z ręki E taki wist jest nieprawdopodobny (po wskazaniu przez W pików i trefli, a E kierów, wist pójdzie na pewno w nielicytowany kolor), a przy grze z ręki W – oczywisty. a 5♣ wymaga trafnego rozegrania atutów.