Dolnośląska Organizacja Turystyczna Sponsorem DMEJ i OMŚJ
Dolny Śląsk
Dolny Śląsk to region geograficzny położony na granicy południowo-zachodniej Polski. Graniczy z Czechami i Niemcami, dzięki czemu można się tu dostać z Pragi lub Berlina w około 4 godziny.
Na przestrzeni wieków Dolny Śląsk doświadczał ciągłych kontaktów między kulturami co najmniej trzech narodów - polskiego, czeskiego i niemieckiego - które wspólnie ukształtowały niezwykle burzliwą i dramatyczną historię regionu. Dolny Śląsk może rywalizować swoim bogactwem z najciekawszymi regionami świata. Szczególnie na rozległych obszarach górskich Sudetów Dolnośląskich znaleźć można prawdziwe skarby zarówno dziedzictwa kulturowego, jak i przyrodniczego.
Na Dolnym Śląsku zachowało się jeszcze wiele śladów historii. Więcej można dowiedzieć się wyruszając w podróż szlakiem licznych twierdz, zamków i pałaców (na Dolnym Śląsku jest ich ponad 100 - największe zagęszczenie zamków w Polsce) czy przemierzając korytarze dawnych kopalń w Wałbrzychu, Kletnie i Złotym Stoku, a także tajemnicze i nie do końca zbadane obiekty militarne w Kamiennej Górze, Jeleniej Górze, Walimiu czy Głuszycy (Podziemne Miasto Osówka). Spokoju i odpoczynku warto szukać przede wszystkim na południu województwa - w popularnych uzdrowiskach czy górskich kurortach Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Cieplice Śląskie-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Jedlina-Zdrój czy Długopole-Zdrój.
Zwiedzając obiekty z Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców (szlakzamkowipalacow.eu) można poznać nie tylko fascynujące historie ich powstania i często nie mniej ciekawe historie ich właścicieli, ale także skorzystać z bogatej oferty hotelowej i gastronomicznej. To jeden z najciekawszych szlaków tematycznych w Polsce, który swoim zasięgiem obejmuje nie tylko południowo-zachodni kraniec Polski, ale całe pogranicze polsko-czeskie. Podróżowanie wyznaczoną trasą dostarcza niezwykłych wrażeń widokowych także podczas przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi zamkami i pałacami, wśród których znajdują się m.in. pięknie położone zamki Książ, Czocha, Grodno, Grodziec i Bolków oraz pałace i okazałe rezydencje w Łomnicy, Staniszowie, Pakoszowie, Kamieńcu Ząbkowickim i wielu innych.
Rowery, narty czy jazda konna, kajaki, piesze wędrówki - niezależnie od tego, jak lubisz spędzać wolny czas, jeśli interesuje Cię aktywny wypoczynek, Dolny Śląsk ma dla Ciebie mnóstwo możliwości. Nie można pominąć wycieczek rowerowych po malowniczej Dolinie Baryczy, po górskich szlakach Sudetów i Singletrack Glacensis MTB (koniecznie sprawdź stronę internetową: dolnyslaskrowerem.pl oraz aplikację mobilną Dolny Śląsk Rowerem (dolnyslaskrowerem) na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS). Wyciągi narciarskie dostępne są w Karkonoszach i na Ziemi Kłodzkiej. Miejscowości takie jak Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba i Jakuszyce, Karpacz, Zieleniec czy Czarna Góra to najlepsze miejsca na zimowe i letnie wędrówki. Innym skarbem natury, gdzie można znaleźć liczne dobrze oznakowane szlaki turystyczne, są Góry Stołowe z unikalnymi labiryntami skalnymi, wulkaniczne Góry Kaczawskie znane przede wszystkim z kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich.
Województwo dolnośląskie posiada dogodne, bezpośrednie połączenia kolejowe ze wszystkimi większymi miastami w Polsce oraz dobrze skomunikowaną sieć połączeń z Czechami i Niemcami. Szeroki wachlarz lokalnych połączeń kolejowych zapewniają Koleje Dolnośląskie, co ułatwia dostęp do nawet najbardziej odległych zakątków regionu. Do Wrocławia można dolecieć jedną z 10 linii lotniczych, które łączą Wrocław z takimi miastami jak Frankfurt, Zurych, Amsterdam, Helsinki czy Warszawa.
Zapraszamy do odwiedzenia wspaniałego Dolnego Śląska!
Więcej informacji na stronie: dolnyslask.travel
https://www.pzbs.pl/zapowiedzi/8505-dolnolska-organizacja-turystyczna-sponsorem-dmej-i-omj#sigFreeIdf9984953fa
Dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki