Regulamin eliminacji OOM 2023
-
Organizatorem EOOM jest Polski Związek Brydża Sportowego
-
PZBS zleca przeprowadzenie eliminacji strefowych wojewódzkim związkom wyznaczonym przez Koordynatora ds. młodzieży (WP,MA,DS,MP). Termin i miejsce rozegrania turnieju należy przesłać do Koordynatora i biura PZBS z wyprzedzeniem co najmniej 21 dni.
-
OOM jest organizowana w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego (SSM). Zgodnie z regulaminem SSM w zawodach mogą uczestniczyć zawodnicy i zawodniczki:
-
zarejestrowani w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności (PESEL) lub posiadać obywatelstwo innego państwa Unii Europejskiej i indywidualny i niepowtarzalny identyfikator we właściwym dla danego państwa rejestrze- wymagana rejestracja w systemie pesel.pzbs.pl
-
posiadający licencję właściwego pzs lub inny dokument potwierdzający uczestnictwo zawodnika we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez dany pzs – opłacona bieżąca składka członkowska.
-
posiadający aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania danego sportu.
-
-
Eliminacje odbędą się w wybranym dniu między datami 11.04-23.04. Koordynator ds. młodzieży PZBS, po otrzymaniu wyniku ze stref, sporządza na podstawie niniejszego regulaminu listę zakwalifikowanych do finału par zawodników oraz par uprawnionych do gry w turnieju dodatkowym (kryterium ostatniej szansy) i zamieszcza niezwłocznie na stronie internetowej PZBS.
-
Turniej dodatkowy odbędzie się do 13 maja 2023r.
-
Eliminacje odbędą się w czterech strefach: NW, CE,CW i SE.
Strefa północno-zachodnia (NW) KP PM WP ZP centralno-wschodnia (CE) LU MA PD WM centralno-zachodnia (CW) DS LB OP LD południowo-wschodnia (SE) SW MP PK SL -
Nie dopuszcza się, żeby pary walczyły o awans do finałów poza swoją macierzystą strefą.
-
Sędziów poszczególnych stref, delegowanych przez organizatorów lokalnych, zatwierdza Główna Komisja Sędziowska PZBS. Propozycje obsady sędziowskiej organizatorzy eliminacji strefowych wysyłają na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z wyprzedzeniem co najmniej 7 dni przed terminem eliminacji.
-
Uczestnikami EOOM mogą być:
-
wyłącznie pary dziewcząt lub chłopców — nie dopuszcza się startu par mieszanych (chłopców i dziewcząt);
-
zawodnicy z opłacona składką PZBS za rok 2023r.;
-
zawodnicy urodzeni w latach 2007, 2006 lub 2005.
-
zawodnicy zarejestrowani w systemie pesel.pzbs.pl;
-
młodsi zawodnicy, o ile pozwalają na to zasady określone w regulaminie współzawodnictwa sportowego młodzieży uzdolnionej. Przez zawodnika uzdolnionego rozumie się tylko i wyłącznie zawodnika młodszego w parze, który reprezentował RP na mistrzostwach Europy lub Świata, a którego partner ze względu na wiek jest uprawniony do przystąpienia do EOOM w 2023r. Zdarzenie o którym mowa w zdaniu poprzednim odnosi się do reprezentowania RP w roku przeprowadzenia EOOM lub roku poprzednim.
-
pary składające się z zawodników tego samego województwa;
-
-
W eliminacjach należy rozegrać minimum 27 rozdań na zapis maksymalny zalecane są rundy 2-rozdaniowe z największym możliwym wymieszaniem wśród wszystkich uczestników.
-
W przypadku, gdy w strefie rywalizować będzie co najmniej 10 par chłopców i 10 par dziewcząt, zostaną przeprowadzone dwa odrębne turnieje kwalifikacyjne z podziałem na płeć. 12. Do finału awansuje 36 par chłopców i 24 pary dziewcząt.
-
Zasady podziału miejsc w finale:
Z jednej strefy nie może awansować do finału więcej niż połowa par z pkt.12 pomniejszona o jeden. Podział miejsc odbywa się wg. 3 kryteriów:
1) Kryterium równości
2) Kryterium jakości
3) Kryterium formy
Ad 1) Kryterium równości: 33% miejsc (liczba zaokrąglona do podzielnej przez 4) jest rozdzielone pomiędzy strefy po równo.
Ad 2) Kryterium jakości: 50% miejsc jest rozdzielone na strefy wg liczby par w wynikiem w turniejach na MAXy nie niższym niż 50,01% i turniejach na IMPy nie niższym niż +0,01 IMP z każdej strefy w każdym z 6 turniejów finałowych z trzech ostatnich olimpiad z wagą 0,6 dla olimpiady ostatniej, 0,3 przedostatniej i 0,1 trzy lata wcześniej.
Ad 3) Kryterium formy: pozostałe miejsca są rozdzielone wg. wyników turnieju (osobno dla chłopców i dziewcząt) dodatkowego dla najlepszych par z każdej strefy, które nie dostały się do finału z eliminacji strefowych. Turniej dodatkowy zostanie rozegrany na IMPy, każdy z każdym, a rundy będą minimum 2-rozdaniowe. Do finału awansują najlepsze pary uzupełniając wolne miejsca. Z najlepszych par, które nie awansują do finału jest tworzona lista rezerwowa dla wszystkich stref z wyjątkiem przypadku opisanego w następnym zdaniu. Jeżeli strefa zapewniła sobie z kryterium równości i jakości maksymalną możliwą liczbę miejsc dla jednej strefy to posiada swoją listę rezerwową składającą się z jednej pary.
W przypadku gdy para nie może zagrać w eliminacjach strefowych, bo reprezentowała w tym czasie RP na Mistrzostwach Europy lub Świata jest automatycznie dopuszczona do turnieju z kryterium formy ponad limit strefy - para dodatkowa.
Limity par w turnieju dodatkowym:
Każda strefa może wystawić w turnieju dodatkowym liczbę par odpowiadającą 10% wszystkich miejsc w finale (zaokrąglone w górę liczone osobno dla chłopców i dziewcząt) plus jedno.
-
Dokładne liczby na 2023 rok wynikające z zasad podziału miejsc w finale OOM zawarte są w załączniku do niniejszego regulaminu pod nazwą: "Podział miejsc awansowych z poszczególnych stref oraz turnieju dodatkowego w 2023 roku".
-
Gwarancja miejsca dla każdego województwa.
-
niezależnie od powyższego, każde województwo ma zagwarantowane 1 miejsce w finale, o ile reprezentowane jest w eliminacjach przez co najmniej 2 pary chłopców oraz przynajmniej jedna z nich zajmie miejsce nie niższe niż ¾ ogólnej liczby startujących par w eliminacjach danej strefy z zaokrągleniem w górę. W przypadku gdy liczba miejsc przyznana z kryterium równości i jakości jest za niska w strefie, żeby zaspokoić powyższą gwarancję dojdzie do przyznania miejsca dodatkowego z kryterium formy w którym będzie odpowiednio mniej miejsc dających awans do finału.
-
niezależnie od powyższego, każde województwo ma zagwarantowane 1 miejsce w finale, o ile reprezentowane jest w eliminacjach przez co najmniej 2 pary dziewcząt oraz przynajmniej jedna z nich zajmie miejsce nie niższe niż ¾ ogólnej liczby startujących par w eliminacjach danej strefy z zaokrągleniem w górę. W przypadku gdy liczba miejsc przyznana z kryterium równości i jakości jest za niska w strefie, żeby zaspokoić powyższą gwarancję dojdzie do przyznania miejsca dodatkowego z kryteriumformy w którym będzie odpowiednio mniej miejsc dających awans do finału.
-
-
Zmiana województwa/ strefy przez zawodnika.
Przyjmuje się, że macierzystym województwem dla zawodnika jest województwo, które zawodnik reprezentował w roku poprzednim w EOOM lub MPM/MPMS. Zmiana województwa wymaga pisemnej zgody (e-mail jest wystarczający) wojewódzkiego koordynatora ds. młodzieży lub Prezesa WZBSu, które traci zawodnika. W przypadku zmiany strefy wymaga się zgody jak w zdaniu poprzednim oraz dodatkowo zgody koordynatora strefowego tej strefy która traci zawodnika na rzecz innej strefy. Oddanie zawodnika ma charakter stały, a kolejna zmiana wymaga zgód jak powyżej zgodnie z definicja województwa macierzystego.
-
W przypadkach spornych lub nieobjętych niniejszym regulaminem decyzja należy do Koordynatora ds. młodzieży.
Tomasz Kierepka
Koordynator ds. Młodzieży
Jacek Grzelczak
Członek Zarządu PZBS
Załącznik 1.
Podział miejsc awansowych z poszczególnych stref oraz turnieju dodatkowego w 2023r.
Strefa | Chłopcy | Dziewczęta |
---|---|---|
północno-zachodnia (NW) | 5 | 4 |
centralno-wschodnia (CE) | 8 | 6 |
centralno-zachodnia (CW) | 7 | 3 *** |
południowo-wschodnia (SE) | 10 | 7 |
turniej dodatkowy | 6 | 4 |
Podział miejsc na strefy:
-
Chłopcy:
-
Kryterium równości:
36 miejsc * 33%= 12 miejsc. 12 podzielone na 4 strefy.Każda strefa otrzymuje 3 miejsca.
-
Kryterium jakości:
- Strefa CE - 5 miejsc
- Strefa CW - 4 miejsca
- Strefa NW - 2 miejsca
- Strefa SE - 7 miejsc
Suma 18 miejsc
-
Kryterium formy:
pozostałe 6 miejsc zostanie przydzielone 6 najlepszym parom z turnieju na IMPy Każda strefa może wystawić reprezentację maksymalnie z 5 najlepszych par chłopców, które nie dostały się do finału z eliminacji strefowych, dopuszcza się pary z miejsc dalszych z zachowaniem kolejności zajmowanych miejsc w strefie pod warunkiem, że któraś z lepszych par które nie dostały się w eliminacjach strefowych, nie będzie uczestniczyć w turnieju dodatkowym. Pary 7 i następne tworzą listę rezerwową dla wszystkich stref. W tym roku nie zachodzi przypadek przyznania 17 miejsc na strefę z kryterium równości i jakości (własna lista rezerwowa strefy).
-
d) Metoda wyliczenia liczby par reprezentujących każdą strefę w kryterium formy (pkt 13 regulaminu):
36 miejsc 10%=4. 4+1=5
-
-
Dziewczęta:
-
Kryterium równości:
24 miejsca * 33%= 8 miejsc. 8 podzielone na 4 strefy. Każda strefa otrzymuje 2 miejsca.
-
Kryterium jakości:
-
Strefa CE - 4 miejsca
-
Strefa CW - 1 miejsce***
-
Strefa NW - 2 miejsca
-
Strefa SE - 5 miejsc
Suma 12 miejsc
-
-
Kryterium formy: pozostałe 4 miejsca zostaną przydzielone 4 najlepszym parom z turnieju na IMPy. Każda strefa może wystawić reprezentację maksymalnie z 4 najlepszych par dziewcząt, które nie dostały się do finału z eliminacji strefowych, dopuszcza się pary z miejsc dalszych z zachowaniem kolejności zajmowanych miejsc w strefie pod warunkiem, że któraś z lepszych par które nie dostały się w eliminacjach strefowych, nie będzie uczestniczyć w turnieju dodatkowym. Pary 5 i następne tworzą listę rezerwową dla wszystkich stref. W tym roku nie zachodzi przypadek przyznania 11 miejsc na strefę z kryterium równości i jakości (własna lista rezerwowa strefy).
-
Metoda wyliczenia liczby par reprezentujących każdą strefę w kryterium formy (pkt 13 regulaminu):
24 miejsca 10%=3 3+1=4>
-
*** Ryzyko zmiany liczby miejsc w kryterium formy: strefa CW z regulaminu ma prawo oczekiwać gwarancji 4 miejsc jeżeli z każdego województwa wystawi w eliminacjach po minimum 2 pary dziewcząt, wtedy brakujące czwarte miejsce zostanie przyznane z kryterium ostatniej szansy i do finału z turnieju na IMPy awansują 3 najlepsze pary, a para 4 i następne będą tworzyć listę rezerwową.
Tomasz Kierepka
Koordynator ds. Młodzieży
Jacek Grzelczak
Członek Zarządu PZBS