Sparwozdanie z realizacji Strategii
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI STRATEGII
W latach 2019 - 2024 r. PZBS z powodzeniem wdrażało cele i działania objęte Strategią zgodnie przyjętymi założeniami, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ocenie stopnia realizacji kluczowych wskaźników efektywności (KPIs).
Cele sportowe:
2019
- złoty medal Reprezentacji Open w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Wuhan (Chiny)
2022
- złoty medal Reprezentacji Seniorów w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Salsomaggiore (Włochy) oraz w Drużynowych Mistrzostwach Europy na Maderze (Portugalia)
- brązowy medal Reprezentacji Kobiet w Drużynowych Mistrzostwach Świata oraz złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Europy na Maderze (Portugalia)
- złoty i srebrny medal w Mistrzostwach Europy Par Seniorów na Maderze (Portugalia)
2023
- srebrny i brązowy medal w kategorii Seniorów oraz srebrny medal w kategorii Kobiet w Otwartych Mistrzostwach Europy Par w Strasburgu (Francja)
- złoty medal Reprezentacji U16 i U26 Juniorki oraz brązowy medal Reprezentacji U26 na Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Veldhoven (Holandia)
- w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Marakeszu (Maroko) reprezentacja Open zajęła V miejsce, reprezentacja Seniorów IV miejsce, reprezentacja Kobiet V miejsce.
- srebrny medal w Otwartych Mistrzostwach Świata w Marakeszu (Maroko)
2024
- złoty medal seniorów i kobiet w Mistrzostwach Europy Par w Herning (Dania)
- srebrny medal Reprezentacji Seniorów w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Herning (Dania)
- złoty medal Reprezentacji U16 i U31, brązowy Reprezentacji U26 w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów we Wrocławiu
- złoty i brązowy medal Reprezentacji U26 Juniorek, srebrny medal Reprezentacji U21 w kategorii teamów, złoty medal Reprezentacji U16 w kategorii teamów BAM; w kategorii par złoty medal Reprezentacji U21 i U26 Juniorek oraz złoty i srebrny medal Reprezentacji U16 w Otwartych Mistrzostwach Świata Juniorów we Wrocławiu
- złoty medal Reprezentacji Open i Reprezentacji Mikstowej w World Bridge Games (dawna Olimpiada Brydżowa) w Buenos Aires (Argentyna)
Polska jest aktualnie na 4 miejscu w rankingu Światowej Federacji Brydża pod względem liczby zdobytych medali.
Umasowienie brydża:
Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki z powodzeniem realizujemy program upowszechniania brydża w szkole z programu SWD. Uczniowie grający w brydża bardzo szybko zaczęli poprawiać swoje oceny z wielu przedmiotów. Z grupy uczniów, które rozpoczęły naukę brydża w szkole dwie osoby weszły w skład Reprezentacji Polski U16 zdobywając złoty medal w 2023 w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów w Vwldhoven, Holandia.
W latach 2019 -2024 dzięki wsparciu MPiRS oraz Fundacji PZU realizowaliśmy program nauki brydża w programach 60+. Zaktywizowaliśmy seniorów w ponad 300 ośrodkach. Badania naukowe udowodniły, że brydż jest bardzo skutecznym środkiem w walce z Alzheimerem i demencją starczą.
Stale rośnie liczba kobiet czynnie grających w brydża, w roku 2024 stanowiły one 22% wszystkich zarejestrowanych zawodników.
Rozwój systemu współzawodnictwa sportowego:
Zorganizowaliśmy Otwarte Mistrzostwa Świata w Brydżu Sportowym w 2022 roku we Wrocławiu oraz w roku 2024 Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów i Otwarte Mistrzostwa Świata Juniorów w Brydżu Sportowym również we Wrocławiu. Organizacja tak ważnych zawodów w naszym kraju umożliwiła wielu polskim brydżystom udział w Mistrzostwach Świata bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów.
Sporządził:
Beata Madej
Dyrektor Biura PZBS