Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Projekt Regulaminu Eliminacji do Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

  1. Polski Związek Brydża Sportowego rokrocznie zleca przeprowadzenie eliminacji strefowych związkom wojewódzkim. Propozycję gospodarzy turniejów eliminacyjnych przedstawia Koordynator ds. młodzieży.

  2. OOM jest organizowana w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego (SSM). Zgodnie z regulaminem SSM w zawodach mogą uczestniczyć zawodnicy i zawodniczki:

    1. zarejestrowani w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności (PESEL) lub posiadać obywatelstwo innego państwa Unii Europejskiej i indywidualny i niepowtarzalny identyfikator we właściwym dla danego państwa rejestrze – wymagana rejestracja w systemie pesel.pzbs.pl.

    2. posiadający licencję właściwego PZS lub inny dokument potwierdzający uczestnictwo zawodnika we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez dany PZS – opłacona bieżąca składka członkowska.

    3. posiadający aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania danego sportu.

  3. W komunikacie organizacyjnym PZBS określa terminy/przedział dni podczas których odbędą się turnieje eliminacyjne. Po rozegraniu turniejów eliminacyjnych wyniki należy przesłać do Koordynatora ds. młodzieży PZBS, który sporządza na podstawie niniejszego regulaminu listę zakwalifikowanych do finału par zawodników. Listę niezwłocznie publikuje na stronie internetowej PZBS.

  4. Eliminacje rozgrywane są w czterech strefach:

    Strefa  
    północno-zachodnia (NW) KP PM WP ZP
    centralno-wschodnia (CE) LU MA PD WM
    centralno-zachodnia (CW) DS LB OP LD
    południowo-wschodnia (SE) SW MP PK SL
  5. Pary mogą walczyć o awans do finałów wyłącznie w swojej strefie.

  6. Sędziów poszczególnych stref, delegowanych przez organizatorów lokalnych, zatwierdza Głowna Komisja Sędziowska PZBS. Propozycje obsady sędziowskiej organizatorzy eliminacji strefowych wysyłają na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z wyprzedzeniem co najmniej 14 dni przed terminem eliminacji.

  7. Organizator zobowiązany jest przeprowadzić weryfikację uprawnień zawodników przed startem zawodów.

  8. Uczestnikami EOOM mogą być:

    1. wyłącznie pary dziewcząt lub chłopców - nie dopuszcza się startu par mieszanych;

    2. zawodnicy z opłacona składką PZBS na rok bieżący, zgłoszeni przez klub posiadający licencję klubową PZBS

    3. zawodnicy w wieku 16-18 lat;

    4. zawodnicy zarejestrowani w systemie pesel.pzbs.pl;

    5. pary składające się z zawodników tego samego województwa;

  9. W eliminacjach należy rozegrać minimum 27 rozdań na zapis maksymalny zalecane rundy 2 rozdaniowe.

  10. Gdy w danej strefie wystartuje minimum 10 par chłopców i minimum 10 par dziewcząt zostaną przeprowadzone równolegle dwa odrębne turnieje eliminacyjne z podziałem na płeć.

  11. Do finału awansuje 30 par chłopców i 30 par dziewcząt.

  12. Z jednej strefy nie może awansować do finału więcej niż połowa par z pkt.12 pomniejszona o jeden tj. 14 par chłopców i dziewcząt.

  13. Zasady podziału miejsc w finale:

    1. W przypadku, gdy eliminacje będą rozgrywane w tym samym czasie i na tych samych rozdaniach podział miejsc wyniesie ok. 50% miejsc dla klasyfikacji w każdej strefie (liczba zaokrąglona do podzielnej przez 4) a pozostałe miejsca będą przyznane z klasyfikacji wspólnej.

    2. W przypadku, gdy eliminacje będą rozgrywane w różnym czasie to: podział miejsc odbywa się wg. 2 kryteriów:

      1. Kryterium równości

      2. Kryterium jakości

      Ad 1) Kryterium równości: 66% miejsc (liczba zaokrąglona do podzielnej przez 4) jest rozdzielone pomiędzy strefy po równo.

      Ad 2) Kryterium jakości: 33% miejsc jest rozdzielone na strefy wg liczby par w wynikiem w turniejach na zapis maksymalny nie niższym niż 50,01% i turniejach na punkty meczowe nie niższym niż +0,01 IMP z każdej strefy w każdym z 4 turniejów finałowych z dwóch ostatnich olimpiad z wagą 0,6 dla olimpiady ostatniej i 0,4 przedostatniej.

      W przypadku, gdy wyliczenie zaokrąglenia w kryterium jakości powodują osiągnięcie innej liczby par niż regulaminowa liczba finalistów, to:

      • jeżeli liczba par jest mniejsza to dodatkowe miejsca w finale zostają przyznane strefom w których zaokrąglenia w dół są największe;

      • jeżeli liczba par jest większa to liczbę miejsc awansowych zmniejsza się strefie w której zaokrąglenia w górę są największe.

      W przypadku, gdy powyższe kryterium nie jest rozstrzygające, miejsca otrzymują/utrzymują strefy, których para zajęła wyższe miejsce w tej kategorii w poprzednim roku w turnieju na zapis maksymalny.

  14. W przypadku gdy para nie może zagrać w eliminacjach strefowych, bo reprezentowała w tym czasie Polskę na Mistrzostwach Europy lub Świata jest automatycznie dopuszczona do turnieju z puli kryterium równości.

  15. Gwarancja miejsca dla każdego województwa.

    1. niezależnie od powyższego, każde województwo ma zagwarantowane 1 miejsce w finale, o ile reprezentowane jest w eliminacjach przez co najmniej 2 pary chłopców i lepsza z nich zagrała na poziomie nie gorszym niż 45,01%.

    2. niezależnie od powyższego, każde województwo ma zagwarantowane 1 miejsce w finale, o ile reprezentowane jest w eliminacjach przez co najmniej 2 pary dziewcząt i lepsza z nich zagrała na poziomie nie gorszym niż 45,01%.

  16. Koordynator z kryterium jakości wyznacza również listę rezerwową par. Pierwsza para rezerwowa powinna być wysłana przez macierzyste województwo na rozgrywki finałowe OOM w celu zapewnienia - w przypadku losowym - pełnej frekwencji.

  17. Zmiana województwa/ strefy przez zawodnika.

    Przyjmuje się, że macierzystym województwem dla zawodnika jest województwo, które zawodnik reprezentował w roku poprzednim w EOOM lub MMM. Zmiana województwa jest możliwa w przypadku zmiany miejsca zamieszkania/szkoły na miejscowość w innym województwie lub na dowolną strefę w/w zawodach.

  18. W terminie 3 dni od zakończenia zawodów Organizator przesyła do biura PZBS komunikat końcowy zawierający wyniki zawodów z wyszczególnioną przy każdym uczestniku nazwą klubu oraz nazwiskiem trenera.