Regulamin Korespondencyjnych Mistrzostw Polski
Zasady ogólne
- Korespondencyjne Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym (KMP) składają się z 12 turniejów par. Każdy z turniejów stanowi rundę mistrzostw. Turnieje KMP są turniejami otwartymi dla wszystkich.
- Turnieje odbywają się w różnych ośrodkach (także zagranicznych) w tych samych terminach według Jednolitego Kalendarza Sportowego PZBS (zazwyczaj drugi poniedziałek każdego miesiąca). Turnieje rozpoczynają się nie wcześniej niż o godz. 16:30 i kończą się nie później niż o godz. 22:00. Turnieje są rozgrywane na tych samych rozdaniach (rozkładach kart) i obliczane maksowaniem proporcjonalnym.
- Organizatorami turniejów KMP są osoby lub podmioty, którzy do końca każdego miesiąca zgłoszą do Operatora KMP gotowość organizacji turnieju lokalnego KMP.
- Do uznania ważności turnieju lokalnego jako części KMP wymagany jest udział minimum 8 par (do końca pandemii - 6 par) oraz minimum 10 zawodników z opłaconą składką PZBS. W turnieju lokalnym rozgrywa się od 27 do 30 rozdań. Każda para musi rzeczywiście rozegrać co najmniej 24 rozdania, za wyjątkiem nieprzewidzianych okoliczności.
4a.Nie publikuje się rozkładów oraz zapisów z turnieju przed godz. 22:00.
4b. Do uznania ważności zagranicznego turnieju lokalnego nie jest wymagane minimum 10 zawodników z opłaconą składką PZBS.
- (uchylony)
- Dokumentację turnieju przekazuje się Operatorowi KMP – BridgeSpider Sp. z o.o. – za pośrednictwem strony internetowej bridgespider.com lub komisarzowi wskazanemu przez Operatora w ciągu dwóch dni od turnieju. Operator KMP jest zobowiązany do wskazania osoby kontaktowej (komisarza) oraz jej numeru telefonu i adresu e-mail.
6a.Okres reklamacyjny wyników turnieju KMP wynosi 1 tydzień od turnieju.
- Wszystkie zapisy uzyskane w poszczególnych rozdaniach w ramach turniejów lokalnych są ponownie maksowane proporcjonalnie razem. Wynikiem końcowym pary w turnieju jest średni wynik procentowy uzyskany przez parę z rozdań przewidzianych do gry.
Klasyfikacja długofalowa
-
W zależności od miejsca w klasyfikacji centralnej para uzyskuje punkty długofalowe (PDF) obliczane wg następujących zasad:
- za pierwsze miejsce liczba PDF = 1440
- za ostatnie miejsce liczba PDF = 1
- pierwsza 1/2 listy wyników ma obniżkę PDF zależną od liczby par uczestniczących w danym turnieju (zawsze o liczbę całkowitą),
- od 1/2 listy za następne miejsca obniżka PDF długofalowych o jeden,
- dodatkowo dolicza się PDF za zajęcie pierwszych pięćdziesięciu miejsc w wysokości:
▪ 60 PDF za I miejsce w danej rundzie,
▪ 55 PDF za II miejsce,
▪ 50 PDF za III miejsce,
▪ 47 PDF za IV miejsce
▪ i dalej obniżka o 1 PDF.
- Wyniki w PDF, uzyskane przez pary w poszczególnych rundach KMP, zaliczane są każdemu zawodnikowi danej pary indywidualnie.
- Do klasyfikacji końcowej w kategorii ogólnej, kobiet, seniorów, juniorów i juniorów młodszych do lat 20 zalicza się wyniki w PDF z 8 najlepszych dla danego zawodnika turniejów. Organizatorzy wyszczególniają przy nazwiskach zawodników na liście startowej stosowne danych potrzebne do ustalenia w/w kategorii.
- Zawodnicy, którzy zdobędą w punktacji rocznej najwięcej PDF i startowali w min. 6-ciu turniejach, zdobywają medale oraz uzyskują odpowiednio tytuły Korespondencyjnego Mistrza Polski oraz I i II Wicemistrza.
Opłaty i sędziowie
-
Sprawy finansowe i sportowe turniejów lokalnych są regulowane przez stosowne przepisy i organizatora turnieju.
- Obsadę sędziowską turnieju uzgadnia organizator z właściwym WZBS.
- Turniej KMP mogą sędziować wyłącznie licencjonowani sędziowie PZBS.
- Opłatę startową do turnieju lokalnego określa organizator turnieju.
-
Należne PZBS opłaty startowe za udział w każdej rundzie turnieju wynoszą 10,00 zł – za zgłoszenie turnieju lokalnego oraz:
- 10,00 zł – od zawodnika bez aktualnej składki PZBS
- 6,00-zł – normalna od zawodnika z aktualną składką PZBS,
- 3,00-zł – ulgowa od zawodnika z aktualną składką PZBS.
Dla turniejów organizowanych poza granicami Polski opłata startowa wynosi 4 USD od każdego zawodnika (ulg nie stosuje się) oraz 5 USD za zgłoszenie turnieju.
Podstawą rozliczania opłat turniejowych są kwoty obliczone przez Operatora KMP, o których Operator informuje organizatorów poszczególnych turniejów lokalnych oraz PZBS.
Organizator turnieju przekazuje opłaty startowe do PZBS w terminie 3 dni od zakończenia turnieju.
- (uchylony)
- (uchylony)
Punkty klasyfikacyjne
-
Zasady przyznawania PKL:
- W turnieju lokalnym przyznaje się PKL jak za turniej regionalny według pkt. 9 Regulaminu Klasyfikacyjnego PZBS, przy czym liczbę PKL ustaloną podanym tam wzorem podwyższa się o 10 PKL. Uczestnikom zajmującym miejsca w drugiej połowie tabeli przyznaje się po 1 PKL.
- Za wyniki rundy szczebla centralnego za I miejsce przyznaje się 100 PKL, a za dalsze miejsca stosuje się obniżkę według pkt. 9 Regulaminu Klasyfikacyjnego PZBS oraz po 1 PKL dla drugiej połowy tabeli.
- Za wyniki roczne:
▪ W klasyfikacji ogólnej PKL uzyskuje pierwsze 100 zawodników. Zwycięzca uzyskuje 100 PKL, dalsze miejsca z obniżką o 1 PKL, przy miejscach dzielonych przyznaje się średnią z należnych PKL.
▪ W klasyfikacjach specjalnych (według pkt. 10) zawodnicy z miejsc 1-6 otrzymują odpowiednio: 20-16-12-9-7-5 PKL.
▪ Zawodnik może otrzymać PKL tylko z jednej klasyfikacji, z której przysługuje mu największa liczba PKL.
Pozostałe przepisy
-
W stosunku do osób, które przed rozegraniem turnieju uzyskują dostęp do rozkładów lub rozdań w sposób umożliwiający zapoznanie się z rozkładami lub ich częścią, stosuje się następujące zasady:
- Operator KMP prowadzi rejestr osób, którym udostępniono rozkłady przed danym turniejem. Każda z osób, która przed turniejem przekazuje rozkłady innej osobie (np. powielającemu), zgłasza ten fakt Operatorowi.
- Para, w której występuje osoba wskazana w rejestrze, o którym mowa w podpunkcie a, nie jest klasyfikowana na wynikach oraz nie są jej naliczane jakiekolwiek punkty klasyfikacyjne lub długofalowe za ten turniej.
- W razie łamania postanowień tych postanowień Wydział Gier PZBS kieruje sprawę danej osoby na drogę dyscyplinarną.
- W rozgrywkach KMP obowiązują właściwe przepisy PZBS.