Łączność najlepsza razy dwa
Jednym z trzech najważniejszych turniejów rozgrywanego od 29 kwietnia do 3 maja 62. Poznańskiego Kongresu Brydżowego były Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Teamów Mikstowych. Po sobotnich eliminacjach, w których wystartowało 20 zespołów, w niedzielę od rana najlepsza ósemka walczyła w fazie pucharowej. Wielki finał i równolegle mecz o 3. miejsce zakończyły się dobrze po dziewiątej wieczorem. Zwyciężyli ci, którzy dzień wcześniej wygrali też eliminacje, czyli team Łączność: Sabina Grzejdziak, Natalia Sakowska, Piotr Butryn i Igor Grzejdziak.
– Gramy razem miksty w tym czy zbliżonym składzie gdzieś około dziesięciu lat. Kiedyś już zdarzyło się nam wygrać eliminacje i… zaraz odpaść w fazie pucharowej, więc teraz to na pewno nasz największy krajowy sukces. Tytuł to tytuł, i każdy może sam ocenić, jaka jest jego ranga w porównaniu z ćwierćfinałem mistrzostw świata lub miejscem w pierwszej dziesiątce mistrzostw Europy, jakie osiągaliśmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni i bardzo zmęczeni, bo to była jednak spora dawka brydża przez dwa dni. A tu jeszcze trzeba po nocy wracać kilkaset kilometrów do domu… – opowiadała tuż po zejściu z podium Sabina Grzejdziak.
Oprócz gustownych pucharów i medali zwycięski team dostał 4,5 tys. zł., wicemistrzostwo w Polish Open wyceniono na 2,5 tys., a 3. miejsce – 2 tys. Zgodnie z regulaminem na nagrody pieniężne przeznaczono połowę z opłat wpisowych do turnieju, które dla czterech pierwszych zespołów wynosiły po 1,3 tys. zł. Cóż, brydż to niestety nie tenis. Tylko trochę smutno się robi, kiedy międzynarodowa mistrzyni Polski mówi, że raczej nie wystartują w czerwcu w otwartych mistrzostwach Europy, bo nie stać ich na wpisowe…
Kolejnych, już drugich, zwycięzców poznaliśmy w Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski Młodzieży U-20. W tych rozgrywkach wpisowe jest biegunowo różne niż w MP czy ME, bo wynosi 10 (słownie: dziesięć) złotych od zawodnika – chodzi przecież o przyciągnięcie jak największej liczby młodych adeptów do sportowej rywalizacji. Turniej na impy wygrali goście z Chorzowa – Maks Kaniut i Kuba Kierepka, ale pozostałe miejsca na podium zajęła młodzież z poznańskiego klubu Dąbrówka. Starsi przedstawiciele tego ośrodka, ojciec i syn Marcin i Jan Pędzińscy, drugi dzień z rzędu wygrali kongresowy poranny turniej na impy. To naprawdę rzadka sztuka w imprezach tej rangi, w których konkurencja renomowanych par z całej Polski jest bardzo ostra. I w drugim dniu kongresu z pewnością większa niż w pierwszym, bo do walki włączyli się przecież choćby ci, którym gorzej poszło w mikstach.
Okazje do rewanżów – już w poniedziałek, kiedy ruszy drugi z trzech najważniejszych punktów programu poznańskiej wielkiej brydżowej majówki – dwudniowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Par Open. Na zakończenie, w środę, dopełnienie tego „trójboju”, czyli turniej z cyklu Budimex Grand Prix Polski Par 2023. W międzyczasie, w Dniu Flagi, zaplanowano specjalny, całodzienny turniej – jakże by inaczej! – Biało-Czerwony. Szczegółowy harmonogram oraz wszelkie informacje logistyczne można znaleźć na zbudowanej specjalnie na imprezę stronie internetowej: www.kongrespoznanski.pl.
Kongres odbywa się w hali PCC na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – 200 metrów od Dworca Głównego. Sala gry jest komfortowa, wielkości ponad połowy piłkarskiego boiska, dobrze wygłuszona, doświetlona i klimatyzowana. W budynku są punkty gastronomiczne, ale nie brakuje ich również w okolicy. Wejście do sali gry znajduje się zarówno od ul. Głogowskiej (obok galerii Brodziak), jak i od ul. Śniadeckich.
A wpaść tam warto nawet jeśli… nie gra się w brydża. Choćby po to, żeby obejrzeć eksponowaną z okazji kongresu wystawę najciekawszych z ponad 200 talii kart z unikatowej kolekcji Grzegorza Samola.
62. Poznański Kongres Brydżowy przebiega pod honorowym patronatem Prezydenta Poznania.
Partnerami są Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Sponsorzy to Aquanet, Enea, MTP Group i SMM Legal.
Patronat medialny obejmują Radio Poznań, TVP Poznań i „Głos Wielkopolski”.
Za organizację odpowiadają Wielkopolski Związek Brydża Sportowego i Poznański Klub Brydżowy.
WYNIKI 2. dnia
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Teamów Mikstowych
Faza pucharowa – ćwierćfinały (2 segmenty po 10 rozdań):
Łączność (Sabina Grzejdziak, Natalia Sakowska, Piotr Butryn, Igor Grzejdziak) – Gotard (Barbara Gotard, Dominika Lucka, Tomasz Gotard, Andrzej Pawlak) 36,05:25,00 IMP
Akinom (Monika Sautaux, Natalia Suszanowicz, Radosław Szczepański, Michał Wróbel) – brydz.pl (Grażyna Busse, Anna Maduzia, Ewa Miszewska, Piotr Busse, Marcin Dobrowolski, Sławomir Zawiślak) 68,00:30,69
TSDB (Maria Boczar, Paulina Klimentowska, Jerzy Boczar, Maciej Boczar) – ZADRa (Zuzanna Moszczyńska, Dominika Ogłoblin, Rafał Marks, Artur Wasiak) 38,71:34,00
Group One Team (Jelena Alfejeva LAT, Sophia Bałdysz, Danuta Kazmucha, Maciej Hutyra, Karlis Rubins LAT, Jeremi Stępiński) – bridge24.pl (Grażyna Brewiak, Ewa Sobolewska, Joanna Zalewska, Krzysztof Buras, Tomasz Latos, Grzegorz Narkiewicz) 59,00:34,34
Półfinały (2 segmenty po 10 rozdań): Łączność – TSDB 70,38:33,00; Akinom – Group One Team 50,00:38,03.
Finał (2 segmenty po 12 rozdań): Łączność – Akinom 52,69:43; o 3. miejsce: (2 segmenty po 12 rozdań)Group One Team – TSDB 77,00:44,28 IMP
Mistrzostwa Wielkopolski Młodzieży U-20 – turniej na impy (11 par, 22 rozdania)
1. Maksymilian Kaniut / Jakub Kierepka (SBS Blue Club Chorzów) 59,68 pkt.
2. Karolina Kaczmarek / Marta Wojszel (Dąbrówka Malina Poznań) 26,68
3. Antoine Farine / Michał Grabowski (Dąbrówka Junior Poznań) 25,85
3. Kongresowy Turniej Par – na impy (OTP*, 68 par, 26 rozdań)
1. Jan Pędziński / Marcin Pędziński (Dąbrówka VII LO Poznań) 73,07 pkt.
2. Marek Jaworski / Marek Witek (TS Wisła – House of Bridge Kraków / GTB SDK Tczew) 72,28
3. Maria Tomczewska / Andrei Kavalenka (STB Słupsk / OSiR Dworek Króla Stanisława Lidzbark Warm.) 58,59
4. Marta Sikora / Stanisław Gołębiowski (Express z Kaszub / Magma KS AZS Wratislavia I WR) 54,66
5. Waldemar Sroczyński / Mirosław Witek (Singleton Warszawa / Poznański Klub Brydżowy) 53,08
6. Ewa Rodziewicz-Bielewicz / Olgierd Rodziewicz-Bielewicz (Taurus PAB Poznań) 51,00
7. Jerzy Nowak / Sławomir Piechocki (PKB KART-El Gorzów Wlkp. / UKB Kleks Szamotuły) 46,82
8. Irena Chodorowska / Jan Chodorowski (Przyjaciele Rzeszów) 46,29
9. Justyna Stachowiak-Kluz / Olech Bestrzyński (PAB Poznań) 38,33
10. Krzysztof Galubiński / Witold Szczepaniak (NA DOBREj Poznań / WKBS Września) 34,73 pkt.
4. Kongresowy Turniej Par – na maksy (OTP**, 89 par, 40 rozdań)
1. Przemysław Maliszewski / Robert Włodkowski (KS KM Import Jagiellonka Piła) 61,64%
2. Mateusz Sobczak / Stefan Szenberg (Magma KS AZS Wratislavia I) 61,15
3. Stanisław Gołębiowski /Patryk Patreuha (Magma KS AZS Wratislavia I) 60,01
4. Ewa Wawrowska / Bogusław Pawszak (Kadimex Warszawa) 59,95
5. Sylwester Cieślak / Dariusz Kłodos (Kadimex Warszawa / Hutnik Warszawa) 59,54
6. Maja Żabierek / Hubert Urban (Taka sobie drużyna brydżowa Warszawa) 59,19
7. Krzysztof Kujawa / Tomasz Modrzejewski (TB Silesia I Gliwice / OSiR Dworek Króla Stanisława Lidzbark Warm.) 58,09
8. Michał Dembiński / Krzysztof Jordan (Park Tenisowy 1 Poznań) 57,83
9. Anna Górska / Andrzej Kozikowski (Swoje bez jednej AZS Wratislavia / Laser DeLux Łódź) 57,60
10. Adam Krysa / Vasil Valchev (Sfora CKiS Skawina) 57,56%
Turniej Par Amatorów 2 (13 par, 21 rozdań)
1. Zofia Konieczny / Jakub Kierepka (SBS Blue Club Chorzów) 62,10%
2. Teresa Dutkiewicz / Roman Krenz (Poznański Klub Brydżowy) 59,14
3. Leszek Dziudziel / Jerzy Strykowski (Inwit Poznań / Poznański Klub Brydżowy) 57,62%
Na najwyższym stopniu podium Międzynarodowych Mistrzostw Polski Teamów, od prawej – w pierwszym rzędzie Natalia Sakowska i Igor Grzejdziak, w drugim Sabina Grzejdziak i Piotr Butryn.. Z lewej główny organizator poznańskiego kongresu Piotr Cieśliński, z prawej sędzia naczelny Maciej Czajkowski.
Tomasz Wolfke