Eksternistyczny egzamin instruktorski 2019
Egzamin eksternistyczny odbędzie się 7 grudnia w Poznaniu w Biurze WZBS - ul. Starołęcka 36 o godz. 13:00.
Opłata egzaminacyjna 200 zł. Proszę wpłacić na konto PZBS z dopiskiem "Egzamin instruktorski". Nie będzie możliwości wpłacenia na miejscu.
Polski Związek Brydża Sportowego uważa, że właściwą formą zdobycia tytułu instruktora II klasy jest uczestniczenie w kursie a potem zdanie egzaminu. Kursy instruktorskie mogą organizować zarówno jednostki regionalne (WZBS-y) jak i centrala związku. Jednakże dla osób o znaczących kwalifikacjach zawodniczych oraz z udokumentowanym stażem pracy szkoleniowej, PZBS przewiduje możliwość uzyskania stopnia instruktora II klasy po zdaniu egzaminu eksternistycznego. Taka opcja jest przewidziana w regulaminie przyznawania stopni szkoleniowych.
Warunki dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego:
- Posiadanie tytułu klasyfikacyjnego min WK=5.0 (dla osób o mniejszym WK (ale min. 2,5) oraz długim okresie pracy szkoleniowej PZBS zastrzega sobie możliwość indywidualnego rozpatrzenia podania)
- Co najmniej dwuletni – udokumentowany – staż pracy szkoleniowej. W tym punkcie należy określić z kim się pracowało, jakie mamy osiągnięcia oraz przedstawić własne materiały szkoleniowe (do wglądu dla członków komisji egzaminacyjnej). Okres pracy szkoleniowej potwierdza rodzimy WZBS. Prosimy o przesłanie stosownych dokumentów do Biura ZG, najlepiej w formie elektronicznej do dnia 25 listopada 2019 r.
- Przedstawienie planu pracy na przyszłość (jak zamierzamy wykorzystać zdobyty tytuł instruktorski, kogo chcemy szkolić itd.)
- Przedłożenie powyższych materiałów wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu i nadanie tytułu w trybie eksternistycznym do Komisji Szkoleniowej oraz oświadczeniem o posiadaniu średniego wykształcenia i niekaralności (vide Regulamin nadawania tytułów instruktorskich i trenerskich PZBS).
- Uzyskanie akceptacji Komisji Szkoleniowej PZBS.
Egzamin eksternistyczny – co trzeba umieć?
- Znajomość Teorii Licytacji Naturalnej (TELIMENA, na stronie śp. Łukasza Sławińskiego, pikier@com)
- Umiejętność bilansowania rąk kolorowych i bezatutowych metodą opisaną przez Władysława Izdebskiego (artykuły i książki W. Izdebskiego)
- Umiejętność przedstawienia prostym, opisowym językiem wartości karty i sposobu wyboru odzywki.
- Bilans statystyczny (Esperanto). Artykuły i książki W. Izdebskiego oraz strona internetowa Łukasza Sławińskiego)
- Praktyczna umiejętność rozwiązywania problemów wistowych, rozgrywkowych.
- Umiejętność konstrukcji rozdań z podstawowymi problemami technicznymi.
- Podstawowa wiedza z zakresu historii brydża.
- Podstawowe informacje o charakterze popularyzatorskim – walory intelektualne i zdrowotne brydża, celebryci w brydżu, osiągnięcia polskiego brydża na arenie międzynarodowej.