Komunikat dotyczący GPPP i GPPT 2017/18
Liczba imprez zatwierdzonych w ramach cyklu GPPP istotnie przekracza określoną w przeprowadzonym konkursie ofert. Podjęte trudne decyzje są wynikiem bardzo dużego zainteresowania organizacją imprez cyklu przy podwyższonych w stosunku do lat poprzednich kryteriach finansowych i organizacyjnych. W obliczu atrakcyjności otrzymanych propozycji (tak nowych, jak i dotychczasowych organizatorów), jak i z obawy przed obniżeniem frekwencji, rangi a w skrajnym wypadku likwidacji masowych imprez brydżowych o wieloletniej tradycji Zarząd, na podstawie rekomendacji Komisji Organizacji Imprez, podjął decyzję o rozegraniu imprez cyklu GPPP w 17 terminach (w jednym przypadku są to dwa turnieje liczone łącznie w klasyfikacji cyklu). Nadanie imprezom w Szczyrku i Starachowicach jest spowodowane organizacją turniejów parowo-teamowych, w Sławie organizacją imprezy teamowej rangi Mistrzostw Polski, w Rzeszowie i Zgorzelcu bardzo wysokimi ocenami organizatorów dokonanymi przez uczestników oraz organizacją imprez rangi Mistrzostw Polski. W związku z niemożnością pozyskania innych turniejów do imprezy łączonej w listopadzie w sytuacji wycofania Rzeszowa Komisja Organizacji Imprez zarekomendowała wyjątkowe w 2017 roku rozegranie imprezy w Stargardzie jako jedynej w danym terminie – organizator nie był wcześniej informowany o możliwości utraty statusu, ponadto jest to dobry termin w kalendarzu.
Zarząd konsekwentnie realizuje zapowiedzi promowania imprez na punkty meczowe. Dzięki podjętym staraniom i działaniom cykl GPPT rozszerzy się do 15 imprez eliminacyjnych. W toku prowadzonych rozmów z organizatorami udało się doprowadzić do wprowadzenia imprez teamowych zaliczanych do cyklu GPPT na wszystkich najważniejszych kilkudniowych imprezach brydżowych (4 z nich mają rangę Mistrzostw Polski). Dla uatrakcyjnienia cyklu wprowadzono testowo imprezy o charakterze parowo-teamowym, w których wyniki będą liczone w dwóch klasyfikacjach (turniej par oraz eliminacje turnieju teamów). Dążąc do popularyzacji rozgrywek teamowych Zarząd postanowił o wprowadzeniu nagród nie kumulowanych z nagrodami głównymi dla teamów o niższych współczynnikach klasyfikacyjnych. Zdecydowano, iż w każdym turnieju teamów przyznane będą 3 nagrody dla teamów, w których średni WK na zawodnika będzie wynosił poniżej 3, 5 oraz 7 WK.
Kolejny konkurs na organizację imprez cykli GPPP i GPPT zamierzamy rozpisać wczesną jesienią oraz rozstrzygnąć jeszcze w bieżącym roku, aby zapewnić potencjalnym organizatorom możliwie dużo czasu na przygotowanie imprez, pozyskanie sponsorów oraz ubieganie się o wsparcie ze środków publicznych. Zostaną wskazane terminy na rozegranie imprez cykli. Zakładamy wzięcie pod uwagę wniosków płynących z przeprowadzanych w bieżącym sezonie ankiet oraz ocen frekwencji i organizacji – imprezom najniżej ocenione i o niskiej frekwencji będzie proponowane rozgrywanie turniejów łączonych. Zarząd liczy, iż formuła imprez łączonych umożliwi spełnienie oczekiwań organizatorów zainteresowanych organizacją imprez cyklu, zawodników mogących mniejszym kosztem wziąć udział w turniejach, przy braku wzrostu ilości terminów poświęconych na GPPP.
(-) Marcin Pędziński
Przewodniczący Komisji Organizacji Imprez
(-) Witold Stachnik
Prezes Zarządu PZBS