Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Cicer Cum Caule

OD AUTORA

Ta książka to obszerny wybór artykułów, które w dość odległej już przeszłości publikowałem na łamach polskich periodyków brydżowych.

W brydża grałem całe życie, ale brydż nie był całym moim życiem. Z różnych powodów grałem mniej niż bym chciał. Nie należałem do najlepszych, ale grywałem z najlepszymi. Widziałem wiele ciekawych brydżowych zdarzeń, wysłuchałem wielu opowieści o ładnych rozdaniach i zabawnych sytuacjach – i to było głównym tematem moich tekstów.

Kiedy Maciek Wręczycki namówił mnie do ich książkowego wydania, zacząłem od selekcji. Wyeliminowałem prawie wszystkie, w których mądrzyłem się na tematy teoretyczne lub uderzałem w zbyt poważny ton. W tych, które pozostały, dokonałem skrótów, wykreślając fragmenty mniej ciekawe lub zupełnie zdezaktualizowane. Następnie, w ramach autocenzury, usunąłem sformułowania, które przestały mi się podobać, a w ramach prywatnej amnestii pominąłem nazwiska autorów zagrań, które nie przynoszą chluby. Końcową korektę przeprowadziliśmy wspólnie z Maćkiem, usuwając zauważone błędy merytoryczne i językowe. Pracowaliśmy zgodnie, ale w jednej sprawie nie zdołaliśmy uzgodnić stanowiska: „przeciągałka” (jak np. ulęgałka), czy „przeciągawka” (jak np. ściągawka). Ostatecznie stanęło na „przeciagałce”, bo tak piszą in ni. Żadna korekta nie jest doskonała, więc i my pewnie nie wyłapaliśmy wszystkich błędów, zwłaszcza interpunkcyjnych, za co purystów językowych uroczyście przepraszam.

Wreszcie zwyczajowe podziękowania: mojemu wydawcy Maćkowi Wręczyckiemu za pomysł i wykonanie. Redaktorom Marianowi Szulcowi i Pawłowi Jarząbkowi za zgodę na przedruk. No i zbiorowo, bohaterom opisywanych rozdań i anegdotek – wiadomo, za co.

Życzę przyjemnej lektury.

Karol Mykietyn

 

PS 1. Z powodów marketingowych książkę wydajemy w dwóch identycznych co do treści wersjach. Wersja jednotomowa przeznaczona jest dla zdecydowanych, lubiących grube książki. Wersja trzytomowa powstała dla zdecydowanych, lecz wolących książki cienkie lub zakupy ratalne, ale tak że dla niezdecydowanych, aby umożliwić im kupno jednego tomu – na próbę. Zdecydowanym – od wzajemniam uśmiech. Niezdecydowanych zachęcam słowami pewnego przedwojennego celebryty, który tak namawiał damę do grzechu: Proszę się zgodzić. Cóż Pani zależy? Nie spodoba się – poprzestaniemy na tym jednym razie.

 

PS 2. Maszyna do pisania z okładki nie jest tuzinkowa. To jeden z trzech istniejących w Polsce egzemplarzy, który posiada czcionki ze znaczkami brydżowymi. Jej pierwszym posiadaczem był Marek Peszke. Do mnie trafiła po zakończeniu prac nad Encyklopedią Brydża. Jadący do Kotliny Kłodzkiej na zlot skautów lwowskich Bogumił Seifert odwiedził mnie po drodze i podarował mi ją na pamiątkę. Gdy na stała era komputera, spoczęła bidula w domowym lamusie, aż nieoczekiwanie okazała się znów przydatna.

Habent sua fata maszyny do pisania!

 

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych Władka Izdebskiego (www.szkolabrydza.pl) oraz Krzyśka Jassema (www.jassem.pl).

 

POWIEDZIELI O KSIĄŻCE

 

Publikacje Karola Mykietyna od zawsze czytałem z wielkim zaangażowaniem. Styl Karola, pełen lekkości, nasycony subtelnym humorem i erudycją, to dla brydżysty uczta. Niezwykle wyczulony zmysł obserwacji pozwala autorowi na celne pointowanie zaobserwowanych wydarzeń, w które światek brydżowy jest nadzwyczaj bogaty. Nie jest mu również obca autoironia, dodająca autentyzmu jego opisom. Przyznam się, że w skrytości ducha zazdrościłem autorowi jego „nieznośnej lekkości pióra” i przy okazji wydania jego pierwszej książki przyszedł czas, by się do tego przyznać.

Podkreślić należy również duży ładunek dydaktyczny zawarty w artykułach autora. Karol Mykietyn jest bowiem bardzo uważnym obserwatorem wszelkich nowinek teoretycznych, jakie pojawiały się w środowisku. Sam był również autorem różnych pożytecznych gadżetów licytacyjnych.

Mimo iż praktycznie mogłem streszczać z pamięci artykuły Karola, to przeczytałem je ponownie jednym tchem.

Polecam gorąco miłośnikom literatury brydżowej…

Ryszard Kiełczewski

 

 

Gdy czytasz opowieści brydżowe Kantara czy Cichonia, to co chwilę wybuchasz głośnym śmiechem, by na koniec lektury zadać sobie jednak pytanie, czy na pewno dowiedziałeś się czegoś nowego o swojej ulubionej grze.

Gdy weźmiesz do ręki „Przygody z rozgrywką” Kelseya z Ottlikiem, to po piętnastu minutach lektury czujesz, jak część Twojego mózgu przeznaczona na brydża pęcznieje jak balon – z ulgą odkładasz książkę „do jutra” (gdy na nowo bezskutecznie próbujesz rozwiązać ten sam problem).

Felietony Karola Mykietyna to złoty środek. Możesz się w nich zaczytać bez pamięci – pisane są lekko i z humorem. A po lekturze ze zdziwieniem stwierdzasz, że właśnie nauczyłeś się nowej konwencji czy też ciekawego manewru rozgrywkowego.

Krzysztof Jassem

 

 

Chciałbym gorąco polecić tę książkę całemu młodemu pokoleniu brydżystów – jako jego przedstawiciel. Jest to niejako Archiwum polskiego brydża ostatnich 30 lat, które zawiera wiele ciekawych historii oraz znakomite rozdania najlepszych polskich brydżystów, z których można się dużo nauczyć.

Jest to rzadko spotykane połączenie i myślę, że to kolejny dowód na to, że warto przeczytać tę książkę!

Michał Klukowski

 

Janusz Mikke, Andrzej Cichoń, Maurycy Rustecki, Karol Mykietyn. Cztery asy polskiej felietonistyki brydżowej.

Izaak Babel napisał, że Benia Krzyk mówi mało, ale smacznie. Gdyby żył dzisiaj, powiedziałby tak o Karolu Mykietynie.

Tomasz Radko

 

WERSJA 1-TOMOWA

Karol Mykietyn

Cicer cum caule, czyli brydżowy groch z kapustą

♠ Artykuły ♥ Relacje ♦ Cicer cum caule ♣ Rozdania

BW Fotografia Poligrafia

ISBN 978-83-937925-0-4

308 stron

Cena: 35 zł

WERSJA 3-TOMOWA

Tom 1

Karol Mykietyn

Cicer cum caule, czyli brydżowy groch z kapustą

♠ Artykuły

BW Fotografia Poligrafia

ISBN 978-83-937925-1-1

118 stron

Cena: 12 zł

 

Tom 2

Karol Mykietyn

Cicer cum caule, czyli brydżowy groch z kapustą

♥ Relacje

BW Fotografia Poligrafia

ISBN 978-83-937925-2-8

90 stron

Cena: 12 zł

 

Tom 3

Karol Mykietyn

Cicer cum caule, czyli brydżowy groch z kapustą

Cicer cum caule ♣ Rozdania

BW Fotografia Poligrafia

ISBN 978-83-937925-3-5

112 stron

Cena: 12 zł