Drużynowe Mistrzostwa Polski U-12/U-15/U-20 Online 2020
Tak dla brydża młodzieżowego
Regulamin rozgrywek
- Otwarte Drużynowe Mistrzostwa Polski Online 2020 rozgrywane będą na platformie BBO. Ich celem jest popularyzacja brydża sportowego i rywalizacji sportowej w duchu fair play oraz promowanie aktywności brydżowej w internecie wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem rozgrywek jest Polski Związek Brydża Sportowego, koordynatorem rozgrywek jest Koordynator Zarządu ds. Młodzieży Marcin Kuflowski, a właściwe regulaminy PZBS stosuje się odpowiednio.
- Trzy najlepsze drużyny w każdej z kategorii wiekowych otrzymają tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski online 2020, a zawodnicy tych drużyn – medale.
- Dla zawodników najlepszych drużyn przyznane zostaną PKL-e w wysokości 80% PKL-i należnych za zwycięstwo w turnieju drużynowym Mistrzostw Polski Młodzików U-15 i U-12, tj. 24 PKL za I miejsce z dalszą obniżką, oraz Mistrzostw Polski Juniorów U-20, tj. 48 PKL za I miejsce z dalszą obniżką.
- W rozgrywkach może wziąć udział każda drużyna, która wniesie jednorazową opłatę startową w wysokości 50 zł za całe rozgrywki. Opłaty startowe w całości są przeznaczone na dofinansowanie książkowych nagród rzeczowych dla wszystkich drużyn, które rozegrają komplet przewidzianych meczów.
- W kategorii U-12 mogą grać zawodnicy urodzeni 1 stycznia 2008 i później. W kategorii U-15 – zawodnicy urodzeni 1 stycznia 2005 i później. W kategorii U-20 – zawodnicy urodzeni 1 stycznia 2000 i później.
- Każdy zawodnik, a nawet cała drużyna, może być zgłoszony do więcej niż jednej kategorii wiekowej. Ograniczenie wiekowe jest tylko „górą”. Młodsi zawodnicy mogą grać w starszych kategoriach wiekowych.
- Składy drużyny powinny liczyć maksymalnie 6 zawodników i trenera (opiekuna). W wyjątkowych przypadkach (głównie najmłodsze drużyny) koordynator rozgrywek może wyrazić zgodę na udział większej liczby, przy czym max. 8 zawodników.
- Zgłoszeń należy dokonywać do 10 maja na adres e-mail koordynatora rozgrywek: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. poprzez wysłanie składu drużyny w formacie zawierającym następujące dane zawodników: (1) imię i nazwisko, (2) PID, (3) WK, (4) nick BBO (wg wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu), potwierdzonego wpłatą opłaty wpisowej na konto Polskiego Związku Brydża Sportowego: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692.
- Rozgrywki odbywać się będą z podziałem na dwie fazy: grupową, w której każda z drużyn rozegra co najmniej 5 meczów w systemie każdy z każdym, oraz 3 mecze fazy pucharowej play-off (lub turnieju Swiss).
- Ustala się długość meczów grupowych w kategoriach U-12 i U-15 na 12 rozdań, a w U-20 – 16 rozdań. Za zgodą przedstawicieli obu drużyn – możliwe jest podzielenie meczu na 2 segmenty (odpowiednio: 2x6 lub 2x8 rozdań).
- Liczebność grup uzależniona będzie od ilości zgłoszeń, niemniej przyjmuje się, że grupy będą 6-8-zespołowe. Długość fazy play-off powiązana będzie bezpośrednio z ilością zgłoszeń oraz długością rundy eliminacyjnej. Przyjmuje się, że faza play-off rozpocznie się od ćwierćfinałów.
- Rozstawienie drużyn do grup nastąpi metodą pętelkową w oparciu o średnie WK zawodników zgłoszonych do drużyny. W przypadku drużyn o WK=0 (lub innym równym) – przydział do grup będzie ustalany losowo. Po przydzieleniu drużyn do grup, zostanie przygotowany i udostępniony na stronie www.pzbs.pl pełny harmonogram meczów fazy grupowej.
- Dopuszcza się możliwość kooptacji drużyn(-y) w trakcie trwania 1. lub 2. kolejki rozgrywek celem uzupełnienia składów grup do równych liczb parzystych w poszczególnych grupach. Wówczas mecze zaległe mogą być rozegrane w terminie uzgodnionym z koordynatorem rozgrywek.
- Osobami odpowiedzialnymi za ustalanie terminów rozgrywania meczów są trenerzy (opiekunowie) lub wyznaczeni przez nich kapitanowie drużyn, a za przygotowanie meczu na BBO – trener (opiekun) lub kapitan drużyny gospodarzy, chyba że zainteresowani umówią się inaczej.
- Podczas meczu rozgrywanego na BBO zaleca się wyłączyć (odznaczyć) funkcje: rozmów graczy z kibicami i barometr (aby wynik meczu nie był widoczny podczas jego rozgrywania). Jeśli zainteresowane strony się zgodzą, można wyłączyć opcje kibicowania oraz zgody na cofanie ruchów (undo).
- Wynik meczu należy przesłać na adres e-mail koordynatora rozgrywek: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , najlepiej wraz z linkiem do zapisu meczu (przy użyciu narzędzia BridgeHands na BBO). Za podanie wyniku odpowiada trener (opiekun) drużyny zwycięskiej (w przypadku remisu – gospodarz meczu), który w korespondencji e-mail wpisuje również adres e-mail kapitana drużyny przeciwnej (przegranej).
- Wynik rozegranego meczu należy zgłosić niezwłocznie, ale nie później niż 24 godziny po jego zakończeniu, przy czym najpóźniej w ostatnim dniu rozgrywania danej kolejki.
- Drużyny, które nie zakwalifikują się do play-off lub odpadną w ćwierćfinale (jeśli ćwierćfinał będzie rozegrany), mają prawo uczestnictwa w turnieju Swiss, z naliczeniem połowy zdobytych w eliminacjach VP (drużyny odpadające w ćwierćfinale otrzymają wyrównanie 12 VP za pierwszą nierozegraną rundę Swiss).
-
W fazie play-off mecze rozgrywane będą na dystansie:
- w kategoriach U-12 i U-15: 2x12 rozdań (ćwierćfinały oraz mecz o 3 miejsce), 3x12 rozdań (półfinały i finał). Poszczególne segmenty fazy play-off nie muszą odbywać się tego samego dnia.
- w kategorii U-20: 2x16 rozdań (ćwierćfinały oraz mecz o 3 miejsce), 3x16 rozdań (półfinały i finał). Poszczególne segmenty fazy play-off nie muszą odbywać się tego samego dnia.
- Szczegółowe zasady kojarzenia rywali do play-off zostaną opracowane w oparciu o liczbę zgłoszeń, po zatwierdzeniu schematu rozgrywek, i ogłoszone najpóźniej przed rozpoczęciem 2. kolejki meczów grupowych.
-
Harmonogram fazy grupowej:
- 11 maja – 17 maja – 1. kolejka
- 18 maja – 24 maja – 2. kolejka
- 25 maja – 1 czerwca – 3. kolejka
- 2 czerwca – 8 czerwca – 4. kolejka
- 9 czerwca – 15 czerwca – 5. kolejka
- Kolejne terminy uzależnione są od ilości zgłoszeń i ostatecznego systemu rozgrywek
- Planowane zakończenie Mistrzostw – nie później niż 10 lipca
-
Ustala się sugerowane dni i pory rozgrywania meczów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- Kategoria U-20: wtorki – początek meczu między 15:00 a 20:00
- Kategoria U-15: czwartki – początek meczu między 15:00 a 18:00
- Kategoria U-12: środy – początek meczu między 15:00 a 18:00
- Termin rezerwowy I: piątki – początek meczu między 16:00 a 19:00
- Termin rezerwowy II: sobota – początek meczu między 10:00 a 14:00
- Inne terminy ustalone między drużynami muszą być zgłoszone do koordynatora rozgrywek przed wyznaczonym terminem podstawowym
- Sprawy sporne przy stole powinny być – w miarę możliwości – załatwiane przez trenerów (opiekunów) obu drużyn, którzy powinni być „przy stole” podczas rozgrywanych meczów. W przypadkach wymagających interwencji sędziowskich (w tym w uzasadnionych podejrzeniach popełnienia wykroczeń etycznych), należy kontaktować się pisemnie z koordynatorem rozgrywek na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
-
PKL otrzymują wszyscy uczestnicy (wszystkie teamy). Zwycięzca Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików U-15 i U-12 otrzymuje 25 PKL. Zwycięzca Mistrzostw Polski Juniorów U-20 50 PKL.
- Do obliczeń używa się kalkulatora http://pzbs.pl/sedziowie/pkl/pkle2020.php, przyjmując liczbę uczestników jako dwukrotność liczby miejsc, o której mowa w punkcie b, i przyznaje się PKL-e z górnej połowy tak otrzymanego zestawienia.
- Wszelkie sytuacje związane z etyką gry (zwłaszcza powtarzające się), które mogą budzić uzasadnione wątpliwości, że korzystano z nielegalnych informacji – będą karane nie tylko w ramach prowadzonych Mistrzostw, ale również dyscyplinarnie.
Witold Stachnik
(-)
Prezes Zarządu PZBS
Marcin Kuflowski
(-)
Koordynator Zarządu ds. Młodzieży
Załączniki do regulaminu: