W Półfinałach żartów już nie było...
W Półfinałach Mistrzostw Polski Par Open wzięło ostatecznie udział 98 par, wyłonionych mniej więcej po połowie z rozegranych też w Poznaniu dzień wcześniej Eliminacji (zagrać mógł w nich KAŻDY, kto zapłacił wpisowe) oraz z wcześniejszych rozgrywek w poszczególnych WZBS-ach lub zaproszonych centralnie. Wygrali z dużą przewagą i osiągając bardzo dobry wynik (64,89 procenta na dystansie 50 rozdań) Przemysław Janiszewski (Magma Bridge for Business KS AZS Wratislavia I, WK 21) i Jacek Pszczoła (SPS Construction Kielce, 24). Co ciekawe, zagrali ze sobą... drugi raz w życiu (pierwszy – w ubiegłym roku w Indiach), a – jak sami opowiadali na mecie – wspólny trening też objął nie więcej niż 20 rozdań. W ich przypadku, jak widać, bardziej liczy się wzajemna sympatia i charakterologiczne uzupełnianie się, niż spisany na kilkuset stronach system licytacyjny. No i fart, którego – co najmniej takiego, jaki towarzyszył im w Półfinałach – życzą sobie w piątkowej walce o medale. Aha, i dodajmy, że pierwszy z nich jest członkiem Zarządu PZBS, a drugi selekcjonerem polskiej kadry seniorów.
Drugie miejsce zajęli Jarosław Cieślak i Dominik Filipowicz (obaj Goldbeck Comfort SA AZS Wratislavia IV, obaj WK 21) 61,78; trzecie – broniące tytułu małżeństwo Justyna Żmuda (Bridgescanner Szlem Gdańsk, 21) i Michał Klukowski (Zimmermann AZS Uniwersytet Warszawski, 24 – wicelider światowego rankingu) 61,48; a czwarte – Apolinary Kowalski (Vitas ESBS Elbląg, lider światowego rankingu seniorów) i Włodzimierz Starkowski (Zimmermann AZS Uniwersytet Warszawski, obaj WK 24) 59,18 proc.
Do piątkowych Finałów awansowało 28 par, wśród których jest aż 19 brydżystów z najwyższym (24) lub drugim od góry (21) współczynnikiem klasyfikacyjnym (WK), będącym najbardziej obiektywnym wskaźnikiem siły gry. W tym elitarnym towarzystwie życiowy sukces osiągnęli, mający najniższe łączne WK (12) wśród par, które awansowały, sklasyfikowani na 19. miejscu Przemysław Maliszewski i Robert Włodkowski (KS KM Import Jagiellonka Piła) 54,32 proc. Warto dodać, że pierwszy z wymienionych jest prezesem Wielkopolskiego ZBS, czyli obok Piotra Cieślińskiego głównym organizatorem Poznańskiego Kongresu. Natomiast o „błysk szprychy”, jak powiedzieliby kolarze, przegrali wejście do Finałów zwycięzcy środowych Eliminacji: Piotr Kuc-Dzierżawski (TS Wisła Kraków, WK 9)i Giorgi Zedginidze (Gruzja, 2) zajęli w Półfinałach 29. miejsce, tracąc do ostatniego premiowanego awansem zaledwie 7 setnych procenta.
Ci, którzy nie zakwalifikowali się do półfinałów MPPO oraz spora grupa miejscowych i przyjezdnych brydżystów, rozpoczęli w czwartek rywalizację w Turniejach Kongresowych. Pierwszy (26 rozdań na IMP-y) wygrali Jerzy Kozyczkowski (Taurus PAB Poznań) i Waldemar Pietrasiewicz (K.U. AZS Uniwersytet Zielonogórski) 75,06. Drugie miejsce zajęli Sylwester Cieślak (Kadimex Warszawa) i Romuald Kąkiel (MOK Mońki) 65,29, a trzecie Jakub Patreuha (Odmet Fundacja Bridge24.pl) i Zdzisław Patreuha (BKB I Bolesławiec) (syn i ojciec), 61,60 IMP. W drugim (27 rozdań na maksy, barometrem) triumfowali rzutem na taśmę (czyli ostatnim rozdaniem) Marek Kudła i Michał Dembiński (obaj Park Tenisowy Poznań) 63,91 proc., przed prowadzącymi przez dwie trzecie dystansu juniorami Michałem Korwkiem i Wojciechem Dudą (obaj WawaBrydż Warszawa) 62,96 proc. oraz Krzysztofem Rogozińskim (PKB Poznań) i Sebastianem Simonienką (Ilanka Rzepin) 62,03 proc.
Drugiego dnia Kongresu grano też w gronie Pierwszego Kroku i Amatorów. Turniej nr 2 tego cyklu wygrali Witold Lachowski (DK Stokrotka Poznań) / Ciprian Pitis (Poznański Klub Brydżowy) 68,06 proc.; 2. Magdalena Janaszek (Poznański Klub Brydżowy) / Andrzej Janaszek (PIK Puszczykowo) 63,89; 3. Justyna Reinisch / Barbara Kubiak (obie Poznański Klub Brydżowy) 63,19.
A w piątek, w dniu naszego święta narodowego, od rana do wieczora (10:00-21:00) toczyć się będą Finały MPPO (28 par zagra na zasłonach „każda z każdą” po 2 rozdania). Dla pozostałych przewidziany jest także całodzienny (10:00-15:00 i 17:00-20:00), aż 50-rozdaniowy Turniej Biało-Czerwony (dla uczczenia Święta Flagi i 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja). Turniej nr 3 rozegra też grupa Pierwszego Kroku i Amatorów (17:00-20:00).
Szczegółowe wyniki i informacje z Wielkiej Poznańskiej Brydżowej Majówkina stronie https://kongrespoznanski.pl.
Tomasz Wolfke