46. NIEPEŁNE LUB BŁĘDNE NAZWANIE KARTY DZIADKA
A. Właściwa forma określenia karty dziadka
Rozgrywający nazywając kartę, którą postanowił zagrać z ręki dziadka, powinien wyraźnie wymienić zarówno wysokość, jak i kolor tej karty.
B. Forma niepełna lub błędna
W przypadku niepełnego lub błędnego określenia przez rozgrywającego karty, którą postanowił zagrać z ręki dziadka, obowiązują następujące ustalenia (chyba, że inny zamiar rozgrywającego jest bezsporny):
1. (a) Jeżeli rozgrywający mówi „wysokie” lub używa podobnego określenia, to uznaje się, że nazwał najstarszą kartę w wymienionym kolorze.
(b) Jeżeli rozgrywający poleca, aby dziadek wziął lewę, to uznaje się, że nazwał najmłodszą kartę, którą może wziąć tę lewę.
(c) Jeżeli mówi „niskie” lub używa podobnego określenia, to uznaje się, że nazwał najmłodszą kartę w tym kolorze.
2. Jeżeli rozgrywający wymienia tylko kolor karty, to uznaje się, że nazwał najmłodszą kartę w tym kolorze.
3. Jeżeli rozgrywający wymienia tylko wysokość karty:
(a) Gdy dokonuje wyjścia z ręki dziadka, którego kartą wziął poprzednią lewę, to uważa się, że kontynuuje ten kolor, pod warunkiem, że w ręce dziadka znajduje się wymieniona karta w tym samym kolorze.
(b) W każdym innym przypadku rozgrywający musi zagrać z ręki dziadka kartę o wymienionej wysokości, o ile tylko może to przepisowo zrobić; jeżeli w ręce dziadka znajduje się więcej niż jedna taka karta, musi wymienić także kolor karty.
4. Jeżeli rozgrywający wymienia kartę, której nie ma w ręce dziadka, to takie wymienienie uważa się za niebyłe, a rozgrywający może przepisowo zagrać dowolną kartę.
5. Jeżeli rozgrywający poleca dziadkowi zagranie karty, nie wymieniając jej wysokości ani koloru (na przykład mówiąc „cokolwiek” lub używając podobnego określenia), to dowolny z obrońców może wybrać kartę tego zagrania.
45. KARTA ZAGRANA | 47. WYCOFANIE KARTY ZAGRANEJ |