21. ZAPOWIEDŹ WYNIKAJĄCA Z BŁĘDNEJ INFORMACJI
A. Zapowiedź wynikająca z błędnie zrozumianego wyjaśnienia
Za działanie podjęte wskutek błędnie zrozumianego wyjaśnienia gracz nie może uzyskać żadnej rekompensaty.
B. Zapowiedź wskutek błędnej informacji przeciwnika
1. (a) Podczas okresu licytacji aż do jego zakończenia, gracz może bez dalszych konsekwencji dla jego strony - dopóki jego partner nie zgłosi kolejnej zapowiedzi - zmienić swoją zapowiedź, jeżeli sędzia uzna, że decyzja o zgłoszeniu tej zapowiedzi mogła być podjęta wskutek błędnej informacji udzielonej przez przeciwnika (patrz przepis 17E). Brak bezzwłocznego alertu wtedy, gdy według postanowień Organizacji Nadzorującej powinien być zgłoszony, uważa się za błędną informację.
(b) Jeżeli sędzia nie dysponuje dowodem, że jest inaczej, powinien zakładać, iż ma do czynienia z błędnym wyjaśnieniem, a nie z błędną odzywką.
2. Jeżeli gracz decyduje się na zmianę zapowiedzi zgłoszonej wskutek błędnej informacji (stosownie do punktu 1 powyżej), wówczas jego LHO może z kolei zmienić bez dalszych konsekwencji swoją zapowiedź, chyba że po zakończeniu rozdania sędzia uzna, że wycofana zapowiedź LHO przekazała informację, która naraziła na straty stronę niewykraczającą; w takim przypadku stosuje się przepis 16D.
3. Jeżeli jest za późno na zmianę zapowiedzi i sędzia uzna, że strona wykraczająca odniosła korzyść z naruszenia przepisu, orzeka wynik rozjemczy.
20. POWTARZANIE LICYTACJI I UDZIELANIE WYJAŚNIEŃ | 22. POSTĘPOWANIE PO ZAKOŃCZENIU LICYTACJI |