Regulamin Grand Prix Polski Par (obowiązujący od 18 grudnia 2019)
I. Założenia sportowe
- Grand Prix Polski Par rozgrywane jest jako cykl turniejów eliminacyjnych w wybranych imprezach z Jednolitego Kalendarza Sportowego PZBS, a wykaz turniejów będzie ogłaszany w komunikacie na dany cykl.
- Turnieje eliminacyjne rozgrywane będą metodą małych 5–stolikowych sektorów na powielanych rozdaniach. Sektory mogą być krótsze, bądź też turniej może zostać rozegrany pełnym barometrem.
- Liczba rozdań w turnieju eliminacyjnym wynosi 50.
- Turnieje eliminacyjne i finał są zaliczane do kategorii trzeciej zawodów zgodnie z Polityką Systemową PZBS, czyli dopuszcza się systemy Zielone i Niebieskie.
-
Punktacja indywidualna opiera się na zasadzie sumowania procentów z każdego z turniejów i będzie prowadzona dla:
- wszystkich zawodników – punktacja ogólna,
- dla zawodników z WK nie wyższym niż 5 (liczy się WK zawodnika w dniu pierwszego turnieju eliminacyjnego) – punktacja popularna,
- Każdemu zawodnikowi liczy się pewna liczba jego najlepszych turniejów, ogłaszana w komunikacie.
-
Zróżnicowanie miejsc dzielonych na potrzeby kwalifikacji do finału:
- większa liczba turniejów eliminacyjnych,
- niższe WK zawodnika,
- losowanie.
II. Finał
- Po zakończeniu cyklu – 28 najlepszych zawodników z klasyfikacji open oraz 4 najlepszych zawodników w długofalowej klasyfikacji popularnej z wybranym przez siebie partnerem (wymagana liczba rozegranych turniejów zawodnika powołanego oraz liczba turniejów rozegranych wspólnie będzie podawana w corocznym komunikacie) startuje w finale. Jeśli dwaj zawodnicy z najlepszej „28” tworzą parę lub któryś z zawodników nie potwierdzi udziału, do finału dopuszcza się kolejnych zawodników z utworzonej listy rezerwowej, począwszy od miejsca 29. Analogiczna zasada obowiązuje w kategorii popularnej.
- Jeżeli zawodnik z WK co najwyżej równym 5 uzyskał kwalifikację do finału z klasyfikacji open prawo uczestnictwa w finale przechodzi na kolejnego zawodnika z klasyfikacji popularnej, aż do wyczerpania liczby miejsc dla zawodników z klasyfikacji popularnej mogących wziąć udział w finale.
- Finał GPPP zostanie rozegrany dla 32 par. Finał będzie składał się z dwóch części. W pierwszej części wszystkie pary rozegrają 62 rozdania każdy z każdym. Rozstawienie do tej części finału nastąpi zgodnie z klasyfikacją długofalową i otrzymanym c/o. W drugiej części finału pary zostaną podzielone na dwie grupy. 16 najlepszych par (Finał A) rozegra 2 sesje finałowe każdy z każdym po 2 rozdania (razem 60 rozdań). Pozostałe 16 par (Finał B) rozegra jedną sesję finałową każdy z każdym po 2 rozdania (30 rozdań). Finał A i Finał B będą obliczane na podstawie oddzielnego maksowania dla poszczególnych finałów.
- Carry-over (c/o) z klasyfikacji długofalowej będzie ustalone jako 1/3 wartości wszystkich rozdań rozegranych przez zawodników Finału A.
- Szczegółowe informacje odnośnie c/o oraz zasad obliczania punktów dla par awansujących (spadających) z grupy do grupy będą podane w informacji o zasadach rozegrania finału.
III. Nagrody i wpisowe
-
W turniejach eliminacyjnych GP przyznawane będą nagrody zgodne z uchwałą Zarządu podjętą na wniosek Rady Związku:
- Fundusz nagród – minimum 50% funduszu wpisowego (nieuwzględniającego dopłat, o których mowa w pkt. 15).
- Organizator turniejów eliminacyjnych przeznaczy dodatkową kwotę doliczaną do nagród finansowych ogłaszaną w komunikacie dotyczącym danego cyklu.
- Wysokość wpisowego leży w gestii organizatorów, ale preferowane stawki wpisowego będą ogłaszane w komunikacie.
- Do każdego wpisowego należy dodać 10 zł na fundusz brydża młodzieżowego. Z dopłaty 10 zł zwolniona jest młodzież do lat 19.
IV. Założenia końcowe
- Wszelkie sprawy sporne wynikłe w trakcie rozgrywek (również nieobjęte niniejszym Regulaminem) rozstrzyga Wydział Gier PZBS.