Karta praw i obowiązków reprezentanta Polski
Definicja reprezentacji Polski i reprezentanta Polski
Reprezentacja Polski jest powoływana w oparciu o aktualnie obowiązujące regulacje ZG PZBS. Każdy z powołanych zawodników uzyskuje status reprezentanta Polski w brydżu sportowym. Reprezentacja Polski występuje w odbywających się w danym sezonie Mistrzostwach Europy i Świata oraz ewentualnie w imprezach równoległych. Prawa i obowiązki wyszczególnione w tej karcie dotyczą również zawodników, wyznaczonych przez PZBS do reprezentowania w innych imprezach krajowych bądź zagranicznych.
Prawa reprezentanta Polski
- PZBS zobowiązuje się do zapewnienia reprezentantom Polski, w miarę możliwości niezbędnych warunków do przygotowań, to jest realizacji ustalonych ze Związkiem planów szkoleniowych i startowych oraz zaopatrzenie w ubiór i inne akcesoria wymagane przez odpowiednie przepisy WBF, EBL, PZBS bądź przez sponsorów reprezentacji.
- PZBS zobowiązuje się do występowania do wyższych władz sportowych (MSiT, Polska Konfederacja Sportu, Polska Federacja Sportu Młodzieżowego) o należne, państwowe nagrody pieniężne oraz wyróżnienia nie pieniężne za osiągnięcia medalowe na Mistrzostwach Europy i Świata oraz Olimpiadach Brydżowych.
Obowiązki reprezentanta Polski
-
Reprezentant Polski zobowiązany jest do rzetelnego uczestniczenia w procesie przygotowań przedstartowych, a w szczególności:
- przestrzeganie Statutu Związku, regulaminów i innych postanowień organów Związku, oraz zasad etyki i dobrych obyczajów w zakresie związanym z reprezentowaniem kraju
- systematycznego, zdyscyplinowanego i aktywnego uczestnictwa w organizowanych przez PZBS treningach, zgrupowaniach, i innych przedsięwzięciach przygotowawczych,
- uczestnictwa w zawodach sportowych zgodnie z ustaleniami Związku,
- przestrzegać przepisów organizacji międzynarodowych, takich jak WBF, EBL, WADA, dotyczących reprezentantów poszczególnych krajów
- Po oficjalnym powołaniu reprezentacji, każdy z wchodzących w jej skład zawodników ma obowiązek przedłożyć w biurze PZBS plan swoich startów na najbliższy kwartał kalendarzowy do akceptacji kapitanatu. Kapitanat może zażądać planu startów na okres różny od kwartału. Kapitanat może w uzgodnieniu z zawodnikami modyfikować przedłożone plany startowe. Obowiązek ten nie dotyczy par, powoływanych do reprezentacji Polski na imprezy inne niż mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy i olimpiady brydżowe.
- Każdy gracz, zgłaszający się do rozgrywek kadrowych, może zostać powołany do udziału we wskazanej przez ZG PZBS imprezie krajowej lub zagranicznej, uzyskując na ten czas status reprezentanta Polski. Po takim powołaniu udział w imprezie jest obowiązkiem reprezentantów Polski.
- W okresie przygotowawczym oraz w trakcie w/w imprez reprezentant Polski ma obowiązek stosowania się do poleceń kapitana reprezentacji oraz respektowania wszystkich jego decyzji.
-
Każdy z reprezentantów ma obowiązek dostosować się do wymogów dotyczących ubioru i regulaminowego zachowania, a w szczególności przestrzegania przepisów o zakazie:
- palenia,
- spożywania napojów alkoholowych,
- posiadania telefonów komórkowych w miejscu i pobliżu miejsca rozgrywek itp.
- W trakcie dowolnej imprezy każdy wyznaczony zawodnik (reprezentant Polski) ma obowiązek poddać się kontroli antydopingowej, czyli rzetelnie wypełnić wszelkie nakazane mu, w związku z tym, czynności.
- W razie nieprzestrzegania postanowień niniejszej karty, reprezentant Polski może, zostać pozbawiony statusu reprezentanta Polski.
IV. Postanowienia ogólne
- Interpretacja niniejszych przepisów należy do ZG PZBS.
- Niniejsze przepisy wchodzą w życie z dniem 1. stycznia 2013 roku.
Radosław Kiełbasiński
(-) Prezes PZBS